Wzrost firmy w 4 krokach

cztery kroki

Spadają obroty, rosną podatki. Gdzie podziały się moje zyski? Przedsiębiorcy coraz częściej zadają sobie to pytanie w tych trudnych dla biznesu czasach. Gdzie leży problem? Nie zamierzamy szukać przyczyny kryzysu gospodarczego ani, tym bardziej, genialnego rozwiązania. Wierzymy, że pomimo załamania na rynku firmy nadal mogą działać i to mogą działać sprawnie. Mogą nawet zyskać więcej klientów, ponieważ w czasach kryzysu gospodarczego firmy poszukują nowych dostawców – taką szansę trzeba wykorzystać. Należy tylko wziąć przedsiębiorstwo pod lupę i, zamiast walczyć z wiatrakami, próbować zawalczyć o to, aby to ono „było na plusie”. Problem należy przeanalizować na wielu płaszczyznach. Od samej koncepcji produktu w głowie wynalazcy, poprzez proces produkcji i wydostanie się produktu przez drzwi fabryki, aż do momentu w sklepie detalicznym, kiedy podczas zakupu podnosi się poziom adrenaliny klienta końcowego. Sztuką jest, by ten moment był i żeby nasz klient odczuwał satysfakcję jeszcze długo po zakupie nowej pary butów czy też wycieczki na Wyspy Zielonego Przylądka.

Net Promoter Score

Badanie zadowolenia klientów za pomocą Net Promoter Score

Współcześnie każda firma, która chce się rozwijać i skutecznie budować swój wizerunek, musi dbać o zadowolenie odbiorców oferowanych dóbr i usług. W konsekwencji Badania Satysfakcji Klientów coraz bardziej zyskują na popularności.

Często wykorzystywanym miernikiem jest Net Promoter Score. Jedno pytanie, odpowiedź w skali od 0 do 10 i już wiemy, ilu lojalnych klientów ma firma. Szybkość i łatwość przeprowadzenia badania znacząco wpływa na jego atrakcyjność. Takie uproszczenia spotyka się jednak także z krytyką.

Eskalacja zysków przy pomocy Analizy Wrażliwości Cenowej

Ustalenie odpowiedniej ceny dla danego produktu lub usługi, która zmaksymalizuje zyski przyciągając jednocześnie jak najwięcej klientów jest niezmiernie trudne. Często stosowane metody prób i błędów są czasochłonne, obarczone dużym ryzykiem (możliwość zniechęcenia klientów do danego dobra), a także związane z wysokim poziomem błędu.

Z pomocą przychodzi jednak metoda PSM – Price Sensitivity Meter , a więc analiza wrażliwości cenowej. Metoda ta pozwala na poznanie zakresu cen, w którym potencjalni odbiorcy są skłonni zakupić dany produkt lub usługę, a dzięki temu możliwe jest osiągnięcie maksymalnego przychodu ze sprzedaży.

biznesplan

Jak napisać skuteczny biznesplan?

Jakie są czynniki, które powinny skłonić przedsiębiorcę do napisania biznesplanu? Co powinno zostać zawarte w tego typu opracowaniu? Na jakie pytania powinniśmy poznać odpowiedź przed rozpoczęciem pracy nad biznesplanem? Jak usprawnić proces tworzenia tego dokumentu? Czemu w większości przypadków decyzje inwestorów zależą od jakości streszczenia menadżerskiego? Jakie analizy powinny zostać zawarte w biznesplanie? Czemu analiza finansowa jest bardzo ważna? Jak prognozować? Które błędy są popełniane najczęściej przez przedsiębiorców? Na te, jak i na szereg innych pytań odpowiedź można znaleźć w specjalnie przygotowanym poradniku ConQuest Consulting.