Net Promoter Score

Badanie zadowolenia klientów za pomocą Net Promoter Score

Współcześnie każda firma, która chce się rozwijać i skutecznie budować swój wizerunek, musi dbać o zadowolenie odbiorców oferowanych dóbr i usług. W konsekwencji Badania Satysfakcji Klientów coraz bardziej zyskują na popularności.

Często wykorzystywanym miernikiem jest Net Promoter Score. Jedno pytanie, odpowiedź w skali od 0 do 10 i już wiemy, ilu lojalnych klientów ma firma. Szybkość i łatwość przeprowadzenia badania znacząco wpływa na jego atrakcyjność. Takie uproszczenia spotyka się jednak także z krytyką.

Eskalacja zysków przy pomocy Analizy Wrażliwości Cenowej

Ustalenie odpowiedniej ceny dla danego produktu lub usługi, która zmaksymalizuje zyski przyciągając jednocześnie jak najwięcej klientów jest niezmiernie trudne. Często stosowane metody prób i błędów są czasochłonne, obarczone dużym ryzykiem (możliwość zniechęcenia klientów do danego dobra), a także związane z wysokim poziomem błędu.

Z pomocą przychodzi jednak metoda PSM – Price Sensitivity Meter , a więc analiza wrażliwości cenowej. Metoda ta pozwala na poznanie zakresu cen, w którym potencjalni odbiorcy są skłonni zakupić dany produkt lub usługę, a dzięki temu możliwe jest osiągnięcie maksymalnego przychodu ze sprzedaży.

biznesplan

Jak napisać skuteczny biznesplan?

Jakie są czynniki, które powinny skłonić przedsiębiorcę do napisania biznesplanu? Co powinno zostać zawarte w tego typu opracowaniu? Na jakie pytania powinniśmy poznać odpowiedź przed rozpoczęciem pracy nad biznesplanem? Jak usprawnić proces tworzenia tego dokumentu? Czemu w większości przypadków decyzje inwestorów zależą od jakości streszczenia menadżerskiego? Jakie analizy powinny zostać zawarte w biznesplanie? Czemu analiza finansowa jest bardzo ważna? Jak prognozować? Które błędy są popełniane najczęściej przez przedsiębiorców? Na te, jak i na szereg innych pytań odpowiedź można znaleźć w specjalnie przygotowanym poradniku ConQuest Consulting.