• Pon-Pt : 9:00 - 18:00

Fundusze unijne Twoją szansą na rozwój


Fundusze unijne Twoją szansą na rozwój

Prowadzisz firmę, ale brakuje Ci środków na jej rozwój? Chcesz zwiększyć innowacyjność przedsiębiorstwa lub wprowadzić rozwiązania przyjazne dla środowiska, czy może pragniesz przeprowadzić ekspansję zagraniczną? Szansą dla Ciebie są fundusze unijne, w ramach których w latach 2014-2020 na wsparcie dla przedsiębiorstw przeznaczone zostanie aż 20 mld euro.

 

Czy fundusze unijne są dla Ciebie?

Jeśli jesteś właścicielem mikro, małego lub średniego przedsiębiorstwa i wiesz, w jaki sposób chcesz rozwijać swój biznes, Twoje szanse na uzyskanie dotacji są największe. W zależności od rodzaju inwestycji, możesz ubiegać się o wsparcie m.in. z Programów Regionalnych, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, jak również z Programu Inteligentny Rozwój. A może działasz w województwie lubelskim, podlaskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim lub świętokrzyskim? Masz możliwość skorzystania także z Programu Polska Wschodnia.

 

Jaki rodzaj wsparcia możesz uzyskać?

Dla przedsiębiorców wciąż dostępne są bezzwrotne dotacje, jednak coraz częściej stosowane są inne formy dofinansowania – głównie kredyty, pożyczki i poręczenia. Można uzyskać je w bankach, funduszach pożyczkowych oraz poręczeniowych. Co zatem odróżnia je od komercyjnych ofert? Przede wszystkim jest to korzystne oprocentowanie, dzięki któremu koszt finansowania inwestycji będzie niższy, a także łatwiejsze osiągnięcie zdolności kredytowej.

 

Co sfinansujesz jeśli wykorzystasz fundusze unijne?

1. Innowacje i badania

Pierwszy rodzaj inwestycji, które pozwolą uzyskać wsparcie z Unii Europejskiej, to innowacje. Fundusze europejskie finansują cztery ich obszary: udoskonalenie produkcji lub wprowadzenie na rynek nowatorskiego produktu, zmiany technologiczne w procesach wytwarzania dóbr lub świadczenia usług, nowe metody organizacji w praktykach biznesowych przedsiębiorstwa oraz innowacje w zakresie marketingu. Możesz także wystąpić o dotacje na przeprowadzenie prac badawczych, zakup lub budowę infrastruktury niezbędnej do badań, a także wprowadzenie w życie uzyskanych wcześniej wyników działań B+R.

2. Zwiększanie mocy produkcyjnych

Planowane inwestycje nie muszą jednak być innowacyjne, by umożliwić Ci skorzystanie z funduszy europejskich. Jeśli potrzebujesz środków, by kupić nowe maszyny czy wybudować kolejną halę produkcyjną, możesz wystąpić o wsparcie w formie pożyczki na preferencyjnych zasadach. Decydujesz się na wzięcie tradycyjnego kredytu w banku? Dzięki programom Unii Europejskiej uzyskasz poręczenie jego spłaty.

3. Informatyzacja

Jeśli w Twojej firmie właśnie zaczyna się dostrzegać potencjał Internetu, również powinieneś zainteresować się możliwościami, jakie dają fundusze unijne, w szczególności Program Polska Cyfrowa. Za ich pomocą zakupisz niezbędny sprzęt i sfinansujesz projekt. Przeprowadzisz też szkolenia w zakresie e-commerce i innych portali e-usługowych oraz wprowadzisz rozwiązania B2B (business to business).

4. Działania proekologiczne

Rozwiązania przyjazne środowisku nie są Ci obce? Plany, takie jak pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, termomodernizacja budynków, czy wprowadzanie bardziej energooszczędnych procesów, pozwolą na skorzystanie z pomocy Unii Europejskiej. Uzyskane środki możesz przeznaczyć też na budowę własnej elektrowni wykorzystującej energię Słońca, wody, wiatru, geotermalną lub biomasę. Nadwyżkę energetyczną, której nie zużyjesz na własne potrzeby, odprowadzisz do sieci.

5. Ekspansja zagraniczna

Jeżeli Twój biznesplan zakłada próbę wejścia na rynki zagraniczne, ale Twojej firmie wciąż brakuje pieniędzy, aby przeprowadzić stosowne działania, mamy kolejną dobrą wiadomość. Fundusze unijne pozwolą na dostosowanie oferowanych produktów do potrzeb klienta zagranicznego czy sfinansowanie udziału w międzynarodowych targach. Jedyne, czego potrzebujesz, to model biznesowy w zakresie internacjonalizacji oraz wniosek złożony do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z usługi dofinansowań unijnych oferowanej przez profesjonalną firmę doradczą.

 

Jak skorzystać ze wsparcia?

Potrzebujesz więcej informacji? Pomocy możesz szukać w jednym z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Dowiesz się tam, czy Twój pomysł ma szansę na uzyskanie dotacji, jak przedstawić swój plan i przygotować wniosek, a także jakie działania powinieneś podjąć po uzyskaniu dofinansowania. Możesz też wziąć udział w licznych szkoleniach, konferencjach, seminariach czy kursach e-learningowych, dzięki którym dobrze przygotujesz wszystkie potrzebne dokumenty.

 

Dlaczego warto starać się o fundusze unijne?

Programy Unii Europejskiej dają szansę na pozyskanie bezzwrotnych dotacji lub korzystnych kredytów i pożyczek. Zapewniają przedsiębiorcom kapitał niezbędny do zrównoważonego poszerzania działalności. Jest to szczególnie istotne dla mikro i małych przedsiębiorstw, które przez brak wypracowanej historii kredytowej lub odpowiednich zabezpieczeń mają trudności z uzyskaniem zewnętrznego finansowania. Dzięki nim pomysły, których realizacja byłaby niemożliwa jeszcze przez wiele lat, mogą być wprowadzone w życie. Czy zatem jesteś gotowy na rozwój swojej firmy, o jakim marzyłeś? Śledź naszego bloga, na którym już teraz możesz przeczytać o działaniu 1.2 Internacjonalizacja MŚP. Wkrótce znajdziesz tu więcej praktycznych wskazówek dotyczących pozyskiwania funduszy unijnych.

Karolina Kłosowska

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

bxbx