• Pon-Pt : 9:00 - 18:00

Grywalizacja – sposób budowania atmosfery w firmie


Grywalizacja – sposób budowania atmosfery w firmie

Gdy atmosfera w firmie staje się napięta

Polacy statystycznie spędzają tygodniowo około 41 godzin w pracy. Dla wielu z nas działalność zawodowa staje się istotną częścią życia, dlatego ważne jest, abyśmy czuli się w niej komfortowo. Co jednak zrobić, gdy pojawiają się stres, zmęczenie, spadek efektywności? Przyczyn takiej sytuacji można wyliczać w nieskończoność. Agresja, brak życzliwości wobec współpracowników, frustracja i problemy zdrowotne to tylko niektóre konsekwencje, jakie niesie ze sobą napięta atmosfera w biurze. Co więc należy zmienić, by pracownicy czuli się dobrze, a codzienne obowiązki wykonywali z uśmiechem? Z pomocą może tu przyjść grywalizacja, jako stały element służący do poprawy funkcjonowania Twojej firmy.

Grywalizacja nowym narzędziem HR?

Grywalizacja (ang. gamification) jest techniką wykorzystywaną w biznesie od 2007 roku. Od tamtej pory stanowi szybko rozwijającą się koncepcję. Dziedzina ta polega na wykorzystywaniu mechaniki funkcjonowania gier komputerowych i fabularnych w celu zachęcenia ludzi do wykonywania codziennych, z pozoru nudnych czynności. Grywalizacja zmienia aktywności, które są monotonne i nieatrakcyjne w takie, które trwale przyciągają uwagę gracza. Sukces tej metody opiera się głównie na satysfakcji, jaką czerpiemy z rywalizacji, a także pokonywania nowych wyzwań.

Praca + zabawa = Przepis na sukces

Mówi się, że najlepszą metodą nauki jest nauka przez zabawę. Dlaczego więc nie pójść dalej i nie powiedzieć, że jedną z najlepszych metod pracy jest praca przez zabawę? Dobrze zaprojektowana i wprowadzona grywalizacja powinna być połączeniem trzech aspektów:

  • Współzawodnictwa – naturalnego zachowania każdego człowieka, które może obudzić w naszych pracownikach nie tylko zdolności przywódcze i zaangażowanie, ale również rozwinąć poczucie wspólnoty z innymi ludźmi. Dzieje się tak, ponieważ my jako ludzie czujemy mocniejszą więź z osobami, które mają podobne zainteresowania do naszych.
  • Oderwania od rzeczywistości – grywalizacja nie tylko pozwoli naszym pracownikom zapomnieć na chwilę o trudach codziennego życia, ale może dać im również pasję do wykonywania codziennych czynności, przez niektórych uważanych za nieciekawe i monotonne.
  • Fabuła – ciekawa, dobrze rozbudowana i interesująca historia pozwoli na zwiększenie kreatywności zespołu. Wpłynie ona również na zaangażowanie wszystkich osób biorących udział w grywalizacji. Co więcej, wprowadzenie systemu wyzwań, odznaczeń i nagród dodatkowo podniesie zainteresowanie graczy.

Grywalizacja – jak wdrożyć?

Grywalizacja wprowadza do firmy poczucie przynależności, wspólnoty, uczy interakcji z innymi ludźmi. Oparta na poszanowaniu zasad i wzajemnym zaufaniu może pomóc w poprawieniu atmosfery w zespole. Jednak wdrożenie jej do firmy dla wielu osób okazuje się przeszkodą nie do pokonania. Samo wprowadzenie grywalizacji nie jest sztuką, ważne jest, by zrobić to w sposób umiejętny, czyli taki, który przyniesie oczekiwane efekty. Można to uzyskać, trzymając się kilku prostych zasad:

  1. Zastanów się, dlaczego chcesz użyć właśnie tej formy. Dokładnie zdefiniuj cele swojej firmy. Co chcesz osiągnąć? Jakie problemy ma twoja jednostka? Na co chcesz zwrócić uwagę swoich pracowników?
  2. Zastanów się, kim są twoi gracze. Co lubią? Czym się interesują? Jaka forma rozrywki będzie dla nich najlepsza? Pamiętaj, że to oni odgrywają tu kluczową rolę.
  3. Przemyśl, jakie zachowania graczy chcesz zmienić. Czy chcesz zwiększyć ich zaangażowanie, poziom współpracy, a może pragniesz udoskonalić przepływ informacji w firmie? Uzyskanie odpowiedzi na te pytania pomoże Ci dobrać odpowiednie zasady oraz fabułę gry.
  4. Spraw, by reguły były czytelne. Zadbaj o to, by każdy gracz zrozumiał, na czym polega wprowadzona przez Ciebie grywalizacja. Jest to istotne, ponieważ skomplikowane, źle interpretowane zasady mogą osłabić motywację graczy.
  5. Nie zapomnij o nagrodach. Przyznawane wyróżnienia powinny być wartościowe, a system nagradzania czytelny i konsekwentny.

Zamień pomysł na działanie

Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić współpracę swoich podwładnych, przekonać ich do wykonywania codziennych czynności z większym zaangażowaniem lub po prostu pragniesz zmienić niektóre z ich zachowań, warto byś zwrócił uwagę na metodę gamifikacji – narzędzia, które może odmienić życie twojej firmy. Pamiętaj jednak, że zanim grywalizacja zostanie wprowadzona, musisz dokładnie zastanowić się, jakie cele chcesz osiągnąć, a przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, kto będzie odbiorcą stworzonej przez Ciebie grywalizacji.

Magdalena Sokołowska

Komentarze (2)

Maciej

2017-05-26 17:16:16

Świetny artykuł! Wykorzystujemy grywalizację u nas w firmie. Na tą chwilę sprawdza się podręcznikowo.

Arkadiusz Siechowicz

2016-12-09 00:39:01

Bardzo mocno zgadzam się z tym co piszesz. Grywalizacja może bardzo fajnie pomóc rozkręcić zespół. Powiedziałbym jednak, że najlepiej zadziała od atmosfery dobrej, do bardzo dobrej - ze złej atomsfery wyjść warto adresując źródło problemu. Gdy w projektach Westhill wdrażamy grywalizację rozwojową, najlepiej się rozkręca właśnie w zespołach, które sobie ufają a uczestnicy nie są dla siebie wzajemnie zagrożeniem - Grywalizacja to nie konkurs sprzedażowy, gdzie miejsce poza top10 oznacza zwolnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

bxbx