11.08.2022

Model kapitału ludzkiego – zainwestuj w swojego pracownika!

W dobie powszechnego dostępu do Internetu, rynek pracy wydaje się nieograniczony. Niestety, szerokie grono osób gotowych podjąć pracę wcale nie zmniejsza zapotrzebowania przedsiębiorstw na specjalistów. Jednym z największych wyzwań obecnych rekruterów jest znalezienie osoby, która w jak największym stopniu będzie odpowiadała profilowi stanowiska. Każdy dobry menedżer wie, że umiejętności zespołu zwiększają wartość firmy i są źródłem przewagi konkurencyjnej.

Na czym polega model kapitału ludzkiego?

Aby zrozumieć istotę modelu należy zacząć od wyjaśnienia co kryje się pod pojęciem „kapitał ludzki”. Chociaż nie istnieje jedna konkretna definicja, to można z pewnością stwierdzić, że kapitałem ludzkim nazywamy zespół cech (takich jak inteligencja, wiarygodność, zaangażowanie), zdolności (na przykład wyobraźni, umiejętności wyciągania wniosków, skłonności do innowacji) oraz motywację i wiedzę (czyli chęć wykorzystania wiedzy w pracy zespołowej, aby osiągnąć cel).

Czym zatem jest model kapitału ludzkiego? Nazywamy tak podejście w zarządzaniu zorientowane na pracownika, jako istotę uczącą się całe życie i posiadającą dużą potrzebę samorealizacji. Z tego powodu warto zawsze w niego inwestować i dążyć do długofalowej współpracy. Zatrudnieni postrzegani są jako najcenniejszy kapitał organizacji.

Korzyści wynikające z modelu kapitału ludzkiego

Firma, która decyduje się na wprowadzenie takiego modelu zyskuje zespół bardzo lojalnych pracowników, którzy zawsze angażują się w zlecone zadania. Ponadto, minimalizuje ryzyko niezdrowej konkurencji, która skutecznie potrafi popsuć atmosferę panującą w pracy. Często bardziej od doświadczenia zawodowego, ceni się konkretne cechy charakteru i zachowania. Z tego powodu chętnie zatrudnia się osoby młode, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową. Nie posiadają one złych nawyków, co sprawia, że przyuczanie nowego pracownika jest szybsze, skuteczniejsze i zgodne z potrzebami firmy.

Zatrudniony zyskuje dostęp do kursów, szkoleń czy warsztatów, których celem jest podniesienie kwalifikacji. Przedsiębiorstwu zależy na dobrym samopoczuciu zespołu, dlatego wspiera rozwój indywidualnych pasji pracowników. Unika się zwolnień. Jedną z głównych cech tego modelu jest ukierunkowanie na współpracę długoletnią. W przypadku trudności w realizowaniu powierzonych zadań oferuje się pomoc i wsparcie lub ewentualną zmianę stanowiska. Nie zapomina się także o rozbudowanym pakiecie systemów motywacyjnych, tak by jeszcze bardziej zachęcić pracownika do podniesienia swojej efektywności.

Czy model kapitału ludzkiego ma jakieś wady?

Niestety model nie jest pozbawiony wad. Polityka personalna w firmie generuje duże koszty, z powodu konieczności inwestowania w kształcenie pracowników. Oprócz nakładów finansowych, wymaga cierpliwości, ponieważ jest to długotrwały proces. Ponadto, bardzo dobre relacje w zespole mogą zniechęcać pracowników do rywalizacji między sobą. Obniża to ich wydajność, a w rezultacie jakość oferowanych przez przedsiębiorstwo usług spada.[5] Co więcej, często praktykuje się rekrutację wewnętrzną, która choć jest tania dla przedsiębiorstwa, to ogranicza napływ nowych, świeżych pomysłów i propozycji od nowo zatrudnionych.

Praca w firmie wykorzystującej model kapitału ludzkiego

Jak już zostało wspomniane, nie musisz mieć doświadczenia zawodowego, aby móc śmiało kandydować do firmy stosującej taką politykę personalną. Czego zatem potrzebujesz? Powinieneś być ambitnym, ciekawym świata człowiekiem. Niezaprzeczalnie, podstawą jest chęć ciągłego rozwijania talentów i poszerzania posiadanej wiedzy. Nie mniej ważna jest umiejętność pracy w grupie i rozwinięte zdolności interpersonalne. Jak widzisz, są to wymagania, do których zdobycia nie jest potrzebna wcześniejsza praca. Gdy przejdziesz pomyślnie rekrutację, czeka na ciebie zgrany zespół pracowników oraz szereg kursów i wyjazdów – zarówno tych integracyjnych, jak i szkoleniowych. Dostaniesz możliwość samodzielnego podejmowania decyzji, niejednokrotnie ważnych i wiążących dla firmy. Model kapitału ludzkiego zakłada też awans poprzez rekrutacje wewnętrzną.

Aktywa niematerialne takie jak wiedza i zaangażowanie pracowników, choć nie można ich wycenić w jednostkach pieniężnych, są niezbędne, aby przedsiębiorstwo funkcjonowało dobrze. Wiele znanych i cenionych firm zdaje sobie sprawę z potencjału, jaki jest w ludziach. Jedną z nich jest ConQuest Consulting, który dostrzega i docenia u swoich pracowników kreatywność, ambicję i odwagę do podejmowania wyzwań. Nowozatrudniona osoba, od pierwszych dni, angażowana jest w życie firmy i czuje się jej częścią. Poczucie to budowane jest między innymi przez powierzanie zadań stanowiących wyzwanie dla zespołu i prawdziwą wartość dla klienta.

Czy uważasz, że Twoi pracownicy są najcenniejszym kapitałem w przedsiębiorstwie? Jesteś gotowy rozwijać firmę poprzez inwestowanie w ich rozwój i kształcenie? A może masz już jakieś doświadczenie w tym temacie? Jeżeli nie, skorzystaj z outsourcingu profesjonalisty, który wspomoże działanie Twojego przedsiębiorstwa!

 

Kinga Jachorska

Zobacz inne wpisy

Gospodarka

Narzędzia wspomagające pracę zdalną w firmie – część 1/3

Zobacz więcej
Psychologia produktu
Marketing

Psychologia produktu — co warto wiedzieć przed komercjalizacją nowego produktu?

Zobacz więcej
Zarządzanie projektami
Gospodarka

Jak zarządzać wieloma projektami równocześnie?

Zobacz więcej