04.02.2022
Wie kann die Ansoff-Matrix Ihnen helfen, eine Strategie für Ihr Unternehmen zu entwickeln?
Wichtige Informationen:
- Macierz Ansoffa to narzędzie stworzone przez Harry’ego Igora Ansoffa w 1957 roku, pomagające firmom wybrać najlepszą strategię na podstawie analizy rynku i produktów.
- Cztery strategie wzrostu:
- Penetracja rynku: Zwiększenie udziału w rynku za pomocą istniejących produktów.
- Rozwój rynku: Wprowadzenie istniejących produktów na nowe rynki.
- Rozwój produktu: Wprowadzenie nowych lub zmodyfikowanych produktów na ten sam rynek.
- Dywersyfikacja: Wejście na nowe rynki z nowymi produktami.
- Macierz Ansoffa pomaga firmom zbadać możliwości wzrostu i ocenić ryzyko związane z każdą strategią.
- Idealna strategia: Firmy mogą zacząć od penetracji rynku i stopniowo przechodzić do dywersyfikacji, aby zapewnić ciągły wzrost.
Czym jest Macierz Ansoffa?
W 1957 roku, amerykański ekonomista i matematyk – Harry Igor Ansoff, opracował model formułowania optymalnej strategii dla przedsiębiorstwa na podstawie oceny zmiennych decyzyjnych. Jego teoria została nazwana macierzą Ansoffa. Opiera się ona głównie na analizie rynku i produktu, zbadaniu zależności obu czynników oraz ostatecznie, wyboru scenariusza, który najlepiej przyczyni się do rozwoju firmy.
Wie sehen die Wachstumsstrategien des Unternehmens aus?
Wybór odpowiedniej strategii dla firmy powinna poprzedzać dogłębna analiza przedsiębiorstwa. Warto zwrócić uwagę na obecne działanie rynku i produktów na nim sprzedawanych, a następnie należy ocenić czy ewentualne zmiany nie powinny zostać wprowadzone w danym obszarze. W celu uproszczenia analizy, H. I. Ansoff przedstawia cztery możliwe strategie rozwoju przedsiębiorstwa.
1. Marktdurchdringung
Przy wyborze tej koncepcji, przedsiębiorstwo pozostaje na obecnym rynku, na którym oferuje niezmienione produkty lub usługi. Firma decydując się na tę strategię, skupia się na zwiększeniu liczby obecnych klientów oraz dotarciu do nowych grup konsumentów w obrębie tego samego rynku. Ważną rolę odgrywa tu intensyfikacja działań marketingowych i promocyjnych, w celu nasilenia swojego udziału na rynku i tym samym wzrostu sprzedaży.
2. Marktentwicklung
Wybór tej strategii następuje, gdy przedsiębiorstwo nie ma już możliwości zwiększenia intensywności sprzedaży na obecnym rynku i decyduje się na dystrybucję istniejących ofert na nowych rynkach. Może być to rozumiane w sensie geograficznym (np. ekspansja na rynki zagraniczne) lub też jako rozszerzenie o nowe segmenty rynku. Jest to scenariusz cechujący się większym ryzykiem od pierwszej strategii, ponieważ wymaga od firmy poznania potrzeb i wymagań nowych grup konsumentów.
3. Produktentwicklung
W tym przypadku, wzrost następuję poprzez wprowadzenie przez firmę całkowicie nowych lub mocno zmienionych produktów, pozostając jednocześnie na tym samym rynku. Sytuacja ta zakłada, że przedsiębiorstwo, podobnie jak w scenariuszu drugim, nie ma już możliwości intensyfikacji sprzedaży swojego produktu, lecz tym razem decyduje się na wprowadzenie innowacji, w celu zaspokojenia innych potrzeb tej samej grupy odbiorców.
4 Diversifizierung
Jest to najbardziej ekspansywna strategia rozwoju, ponieważ zakłada ona odejście od obecnego produktu i rynku oraz wejście z nową ofertą na nowy rynek. Wyróżnia się trzy rodzaje dywersyfikacji:
- Vertikal - bedeutet die Unabhängigkeit des Unternehmens von den Lieferanten der Produkte und Materialien, die für die Herstellung von Waren benötigt werden, indem es diese selbst produziert.
- Horizontal - das Unternehmen stellt ein neues Produkt her und führt es auf einem neuen Markt ein, ändert aber gleichzeitig den Produktionsprozess und die bisher verwendeten Technologien nicht.
- Parallel - bei dieser Strategie betritt ein Unternehmen mit einem neuen Produkt einen völlig anderen Markt als den, auf dem es derzeit tätig ist.
5. Anwendung der Ansoff-Matrix
Formułowanie strategii przedsiębiorstwa, za pomocą macierzy Ansoffa, jest sposobem na odnalezienie drogi do rozwoju przedsiębiorstwa. Narzędzie to wymaga dokładnej znajomości produktu, który wytwarza przedsiębiorstwo, jak i rynku, na którym działa. W ten sposób, firma szuka możliwości rozwoju bez konieczności zmian segmentu rynku czy oferowanego produktu. Dopiero po dogłębnej analizie przedsiębiorstwa, bada się możliwości ekspansji i zmiany oferty lub obszaru działania. Model Ansoffa pozwala również, w zależności od strategii, zbadać ryzyko podjęcia działań w kierunku danego scenariusza. Pozwala to na opracowanie optymalnego planu działania dla organizacji.
6) Gibt es eine ideale Strategie?
Niezaprzeczalny jest fakt, że strategia, która obecnie sprawdza się w przedsiębiorstwie, wraz z upływem czasu będzie wymagać konkretnych zmian. Wynika to z tego, że firmy nastawione są na rozwój. Uważa się, że kierunki strategiczne powinny być wybierane zgodnie z „regułą Z”, co oznacza przejście kolejno przez strategie: penetracji rynku, rozwoju rynku, rozwoju produktu i dywersyfikacji. Jest to sposób pozwalający na ciągły rozwój firmy. Jednak każda firma to oddzielna historia i każdy z przedstawionych scenariuszy może mieć inny skutek dla organizacji, w zależności od tego jaki jest cel jej strategii. Macierz Ansoffa może być wykorzystana na przykład do stworzenia strategii marketingowej (o czym więcej znajdziesz w naszym poprzednim artykule).
Zusammenfassung
Model zaproponowany przez Ansoffa pozwala zbudować strategię przedsiębiorstwa na podstawie dwóch zmiennych – produktu i rynku. Wybór scenariusza powinna poprzedzać dokładna analiza przedsiębiorstwa. Jest to ważny krok, dzięki któremu może okazać się, że Twoja firma jest na wyższym stopniu rozwoju niż myślisz i potrzebuje zmiany planu działania. Solidna strategia jest podstawą działalności każdego przedsiębiorstwa, której nie warto pomijać, lecz należy formułować na podstawie sprawdzonych narzędzi.