16.12.2024

E w ESG – adaptacja firm do zmian klimatycznych

Kluczowe informacje:

  • „E” w ESG odnosi się do „Environmental”, czyli aspektów środowiskowych. Obejmuje to wszelkie działania i polityki organizacji związane z ochroną środowiska naturalnego.
  • Raportowanie ESG pozwala łatwiej pozyskać kapitał dla przedsiębiorstwa, poprawić wizerunek firmy oraz zwiększyć lojalność klientów.
  • Obecnie środowiskowy wskaźnik ESG zyskuje na znaczeniu w oczach inwestorów.
  • Sprawozdanie ESG pomaga inwestorom i interesariuszom ocenić, jak firma radzi sobie
    z kwestiami związanymi ze środowiskiem, społeczeństwem i ładem korporacyjnym​.
  • Wdrażanie strategii ESG w świetle najnowszych regulacji dotyczących zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw jest kluczowe.

Szczegóły poniżej!

W dzisiejszych czasach wiele firm coraz częściej spotyka się z obowiązkiem raportowania ESG. W miarę jak globalna społeczność staje się coraz bardziej świadoma skutków zmian klimatycznych i degradacji środowiska, firmy znajdują się pod rosnącą presją, aby prowadzić działalność w sposób bardziej zrównoważony i odpowiedzialny, w tym działać z częścią „E” w ESG.

Ale czym właściwie jest ESG? ESG to skrót, oznaczający Environmental (środowiskowy), Social (społeczny), Governance (ład korporacyjny) i dotyczy obowiązku raportowania niefinansowego. W raporcie zrównoważonego rozwoju, firma powinna wiernie oraz dokładnie odzwierciedlić swój wpływ na te trzy kwestie. Przedsiębiorstwa, które uwzględniają czynniki ESG, podejmują działania mające na celu zminimalizowanie swojego negatywnego wpływu na środowisko oraz społeczeństwo.

Do czego odnosi się "E" w ESG?

Rola E w ESG jest bardzo obszerna i obejmuje wiele czynników, takich jak: zarządzanie emisjami gazów cieplarnianych, efektywność energetyczna, gospodarka wodna, ochrona bioróżnorodności oraz odpowiedzialne zarządzanie odpadami​.

Kluczowe obszary ochrony środowiska naturalnego

Według wytycznych raportowania ESG, przygotowanych przez Giełdę Papierów Wartościowych oraz European Bank for Reconstruction and Development, kwestie środowiskowe w raportowaniu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju] przedsiębiorstw dotyczą przede wszystkim:

  • łagodzenia zmian klimatu oraz adaptacji do zmian klimatu,
  • zarządzania energią,
  • zanieczyszczeń i odpadów,
  • zasobów wodnych i morskich,
  • ochrony bioróżnorodności i ekosystemów,
  • wykorzystanie zasobów i gospodarki o obiegu zamkniętym.

Czynniki środowiskowe (E) dotyczą sposobu, w jaki przedsiębiorstwo wykorzystuje zasoby naturalne i jaki ma wpływ na środowisko poprzez swoją działalność.

Powyższy opis stanowi tylko ogólny zarys wymagań i dotyczy wyłącznie najważniejszych obszarów raportowania tej kwestii.

Dlaczego E w ESG jest ważne?

„E” w ESG często przyciąga najwięcej uwagi ze strony organizacji, i to z uzasadnionych powodów. Jest tak nie tylko dlatego, że ma bezpośredni wpływ na nasz świat, ale również dlatego, że kwestie środowiskowe stanowią poważne zagrożenie dla społeczeństwa, w którym funkcjonuje przedsiębiorstwo. Jednak, „S” i „G” odgrywają równie istotną rolę w funkcjonowaniu organizacji i nie powinny być pomijane ani lekceważone.

Zmiana klimatu jest jednym z najpoważniejszych problemów, przed którymi stoi ludzkość i ze względu na jej potencjalny wpływ na wszystkie aspekty naszego życia, jest szeroko podkreślana podczas oceny czynników ESG. Ponadto, zmiany regulacyjne, które są konieczne w walce ze zmianami klimatycznymi, wymagają od organizacji zdolności do planowania i reagowania na zmiany wprowadzane przez rządy.

To, jak firma podchodzi do kwestii środowiskowych, takich jak emisja gazów cieplarnianych, ślad węglowy, zużycie zasobów, polityki dotyczące odpadów oraz potrzeby energetyczne, jest poddawane szczegółowej analizie, a te aspekty są brane pod uwagę przy audycie środowiskowym organizacji. Dodatkowo, konsumenci, inwestorzy, akcjonariusze i społeczności wywierają presję na organizacje, aby te wykazywały odpowiedzialne i zrównoważone praktyki poprzez ujawnianie swoich działań i wpływu na środowisko.

Obecnie, ludzie mają większą wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju i własnego wpływu na klimat niż kiedykolwiek wcześniej. W związku z tym społeczeństwo oczekuje od firm, organizacji i przedsiębiorstw, większego zaangażowania i odpowiedzialności w kwestiach związanych ze środowiskiem.

Korzyści i wyzwania raportowania środowiskowego

Korzyści raportowania kwestii środowiskowej

  1. Pozyskiwanie kapitału

W świecie inwestorów możemy zaobserwować trend zainteresowania raportowaniem ESG. To, czy firma posiada certyfikaty dotyczące zrównoważonego rozwoju lub regularnie publikuje treści związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu na swojej stronie internetowej, może bardzo pozytywnie wpłynąć na ocenę inwestycji. W ten sposób zrównoważone przedsiębiorstwa mają łatwiejszy dostęp do kapitału oraz są wyżej wyceniane, niż pozostałe firmy.

  1. Poprawa wizerunku firmy

Transparentność oraz przejrzystość działań w zakresie ochrony środowiska oraz ESG może znacząco poprawić publiczny wizerunek firmy oraz umożliwić jej dostęp do niedostępnych wcześniej możliwości. Do takich okazji należą na przykład eventy branżowe poświęcone nowym możliwościom zrównoważonego raportowania.

Dodatkowo, taki wizerunek może przyciągnąć nie tylko inwestorów, ale także klientów i pracowników, dla których społeczna odpowiedzialność biznesu potrafi być jedną z kluczowych kwestii w nawiązywaniu współpracy.

Ciekawostką jest to, że jak wynika z badań Manpower Group, aż 84% pracowników z pokolenia Z uważa, że że pracodawcy powinni dążyć do zrównoważonego rozwoju i podejmować działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

  1. Polepszenie konkurencyjności oraz zwiększenie lojalności klientów

Przedsiębiorstwa raportujące swoje działania ESG mogą uzyskać istotną przewagę nad konkurencją. Zwiększona transparentność w zakresie zrównoważonego rozwoju staje się coraz bardziej istotna dla konsumentów, co może prowadzić do wyższej lojalności klientów oraz wzrostu udziału firmy na rynku.

Wyzwania raportowania środowiskowego

  1. Walka z greenwashingiem

Wiele firm próbuje znaleźć luki prawne w obowiązujących regulacjach dotyczących Zrównoważonego Rozwoju. Jednym z największych wyzwań współczesnego raportowania jest właśnie zjawisko greenwashingu.

„Pseudoekologiczny marketing, lub greenwashing, to praktyka stwarzania fałszywego wrażenia na temat wpływu produktu na środowisko lub jego zalet, co może wprowadzać konsumentów w błąd.” –  podaje Parlament Europejski.

  1. Odpady elektroniczne

Rozwój technologii prowadzi do zwiększonej ilości zużywanej elektroniki. Odpady elektroniczne, zwane e-waste, stają się poważnym problemem, gdyż zawierają one toksyczne substancje mogące zanieczyszczać glebę i wody gruntowe. Przemysł elektroniczny obecnie mierzy się z wyzwaniem skutecznego zarządzania tymi odpadami.

  1. Koszty

Przygotowanie się do raportowania środowiskowego może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw. Potrzebne jest zebranie odpowiedniej dokumentacji oraz wyznaczenie stosownych celów. Stworzenie strategii, dotyczącej “E” w ESG często wymaga wsparcia profesjonalistów, którzy pomagają w ocenie wpływu firmy na środowisko a także w identyfikacji kluczowych obszarów do poprawy, opracowaniu odpowiednich mierników i wskaźników oraz w integrowaniu tych działań z ogólną strategią biznesową firmy.

Czy środowisko ma znaczenie dla inwestorów?

Inwestorzy coraz częściej uwzględniają czynniki ESG (Environmental, Social, Governance) w swoich decyzjach inwestycyjnych. Świadome podejście do ochrony środowiska może poprawić reputację firmy, przyciągnąć bardziej świadomych inwestorów oraz zmniejszyć ryzyko związane z regulacjami prawnymi i potencjalnymi karami finansowymi​.

Sprawozdanie ESG firmy powinno zawierać szczegółowe informacje na temat jej działań i wyników w zakresie ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej oraz ładu korporacyjnego​.

Jeszcze więcej powagi tej kwestii dodaje wprowadzona przez Unię Europejską dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive).

Dlaczego warto wprowadzić w firmie zmiany w zakresie Zrównoważonego Rozwoju?

Znaczenie ESG w kontekście odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju polega na wspieraniu działań korzystnych zarówno dla przedsiębiorstwa, jak i jego otoczenia. Firmy, które integrują ESG ze swoją strategią, często odnotowują lepsze wyniki finansowe i wykazują większą odporność na zmiany rynkowe. Przykładowo, analiza McKinsey wskazuje, że firmy z nisko węglowymi portfelami produktów lub wysoką ekspozycją na rynki wspierające zrównoważony rozwój osiągały wyższe zwroty dla akcjonariuszy​.

Jaką jednak rolę w ESG pełni E?

„E” w ESG odnosi się do działań oraz wdrożenia strategii firmy mających na celu minimalizację jej wpływu na środowisko naturalne. Obejmuje zarządzanie emisjami gazów cieplarnianych, poprawę efektywności energetycznej, zrównoważone wykorzystanie zasobów wodnych, odpowiedzialne zarządzanie odpadami oraz ochronę bioróżnorodności.

Działania w obszarze raportowania są kluczowe dla zmniejszenia negatywnego wpływu działalności gospodarczej na środowisko i są coraz bardziej cenione przez inwestorów, konsumentów oraz regulatorów, którzy oczekują od firm przejrzystości i zaangażowania w Zrównoważony Rozwój.

ConQuest Consulting oferuje pomoc w opracowaniu strategii, która nie tylko podniesie efektywność Twojej firmy, ale także przyczyni się do ochrony środowiska. Skontaktuj się z nami już dziś i rozpocznij transformację, która przyniesie sukces Twojej firmie oraz środowisku i społeczności.

Olena Shevchuk

Zobacz inne wpisy

Badanie satysfakcji klienta
Analiza rynku

Badania satysfakcji i lojalności klientów – oceń swoją efektywność

Zobacz więcej
Zarządzanie projektami
Gospodarka

Jak zarządzać wieloma projektami równocześnie?

Zobacz więcej
badania ilościowe
Analiza rynku

Badanie ilościowe czy jakościowe, czyli jak zbadać rynek?

Zobacz więcej

Zobacz inne wpisy

Badanie satysfakcji klienta
Analiza rynku

Badania satysfakcji i lojalności klientów – oceń swoją efektywność

Zobacz więcej
Zarządzanie projektami
Gospodarka

Jak zarządzać wieloma projektami równocześnie?

Zobacz więcej
badania ilościowe
Analiza rynku

Badanie ilościowe czy jakościowe, czyli jak zbadać rynek?

Zobacz więcej