12.08.2022

Płatności biometryczne – Innowacje w bankowości

Logowanie się do smartfona za pomocą skanu twarzy lub odcisku palca nie robi już na nikim dużego wrażenia. Większość osób odchodzi od klasycznych haseł na rzecz logowania się przy pomocy niepowtarzalności ciała, jednak wykorzystanie biometrii już teraz znajduje swoje zastosowanie w bankowości. Kupowanie bułek poprzez skan tęczówki oka czy też przy pomocy karty płatniczej z miejscem na odcisk palca nie jest scenariuszem do filmu science fiction, lecz rzeczywistością.

Od początku – czym jest biometria?

Biometria sama w sobie jest techniką dokonywania pomiarów istot żywych. Aktualnie, w najnowszych zastosowaniach ukierunkowana jest na metody automatycznego rozpoznawania ludzi na podstawie ich unikalnych cech fizycznych np.

  • linii papilarnych,
  • brzmienia głosu,
  • obrazu tęczówki czy też geometrii twarzy lub dłoni.

Potencjał drzemiący w biometrii sprawił, że znalazła się w zasięgu zainteresowań banków, które wykorzystały ją do weryfikacji tożsamości klientów.

Płatność tęczówką oka – czy to w ogóle możliwe?

Czy istnieje możliwość wyjścia z domu bez portfela, karty czy nawet telefonu, a następnie dokonanie płatności w restauracji? Mimo iż pomysł brzmi zadziwiająco, to polska spółka Payeye udowadnia całemu światu, że nie ma rzeczy niemożliwych, uruchamiając teraz wersję 2.0 swojego rozwiązania.

Na całym świecie nie ma drugiej osoby, która posiadałaby taką samą tęczówkę oka jak my. Tęczówka każdego człowieka posiada, aż 256 unikalnych cech co pozwala na stworzenie dokładnego algorytmu identyfikującego człowieka. Założyciel startupu Payeye Daniel Jarząb zdając sobie sprawę z nietuzinkowości tego małego organu, postanowił wykorzystać jego potencjał w pełnej krasie! Przedsiębiorca stworzył autorski ekosystem składający się z urządzeń płatniczych eyePOS, innowacyjnego portfela elektronicznego oraz algorytmów przetwarzających tęczówkę oka na wzorzec biometryczny (PayEye kod), służący do identyfikacji użytkownika podczas dokonywania płatności.

PayEye 2.0 – nowości

Dwa lata po uruchomieniu programu płatności, a dokładniej 24 czerwca 2022 roku  PayEye przedstawił nową usługę, która do wykonania płatności wykorzystuje aż dwa rodzaje biometrii. Tym razem oprócz identyfikacji za pośrednictwem tęczówki oka możliwe jest również rozpoznawanie twarzy. Co więcej, wraz z nową usługą udostępnione zostały biometryczne terminale eyePOS 2.0 oraz aplikacja mobilna PayEye 2.0
z możliwością podpięcia karty z logiem Visa lub Mastercard. Dzięki temu płatności będzie można realizować bez konieczności wcześniejszego zasilania wirtualnego portfela.

Jak zacząć? – Payeye 2.0

Konto umożliwiające płacenie za pomocą tęczówki oka mogą założyć osoby, które ukończyły 18 rok życia, natomiast samo utworzenie Wzorca Biometrycznego składa się z dwóch etapów.

Pierwszy etap polega na aktywowaniu konta w aplikacji PayEye 2.0 (która jest dostępna na platformie Android w Google Play, iOS w App Store lub dla urządzeń Huawei w AppGallery). Tam użytkownik zostaje poproszony o wykonanie selfie będącego wstępną rejestracją Wzorca Biometrycznego.

Do drugiego etapu należy zarejestrowanie tęczówek poprzez terminal eyePOS, który możemy znaleźć w jednym z punktów wymienionych na stronie www.payeye.com (m.in. w obiektach sportowych, restauracjach czy w sklepach spożywczych). Ma on miejsce podczas pierwszej próby złożenia Dyspozycji Użycia, którą jest polecenie skierowane do PayEye mające umożliwić sprzedającemu wykorzystanie domyślnej karty, by mógł on dokonać zapłatę.

Warto zaznaczyć, że w samej identyfikacji nie przeszkadza posiadanie okularów lub soczewek kontaktowych, natomiast nie można ich mieć założonych podczas tworzenia wzorca.

„Po wielu miesiącach intensywnych prac możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że przyszłość dzieje się na naszych oczach. Stworzyliśmy pełny, niezależny i całkowicie bezpieczny ekosystem PayEye, i jako pierwsi na świecie wykorzystujemy fuzję biometrii twarzy i oka w płatnościach, która zapewnia podwójne bezpieczeństwo realizowanych transakcji. Do końca roku chcemy wprowadzić na rynek kilkaset urządzeń płatniczych, które będą obsługiwały płatności z wykorzystaniem biometrii twarzy i oka.” – komentuje Daniel Jarząb, prezes zarządu PayEye.

Karta płatnicza na odcisk palca!

Już od grudnia na terenie całego kraju klienci instytucjonalni mogli zamówić kartę debetową, która umożliwia płacenie za zakupy przy pomocy linii papilarnych.

Bank Pocztowy jako pierwszy w Polsce umożliwił realizację transakcji bezgotówkowych przy pomocy uwierzytelniania biometrycznego. Nowy produkt, który początkowo skierowany był jedynie dla klientów instytucjonalnych Banku Pocztowego, teraz dostępny jest również do użytku małych i średnich przedsiębiorstw.

Karty biometryczne to zupełna nowość, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Firma Thales, która opracowała tę zaawansowaną technologię, dostarcza swój produkt jedynie na pięć rynków, w tym jeden europejski. Dla Klientów Banku Pocztowego i Poczty Polskiej wykorzystanie najnowszych technologii oznacza jeszcze wygodniejsze i bezpieczniejsze dokonywanie transakcjia dla nas wspieranie dynamicznego rozwoju w Polsce rynku płatności bezgotówkowych – komentuje Marcin Ledworowski, członek zarządu Banku Pocztowego odpowiadający za obszar biznesu oraz IT.

Aktywacja karty biometrycznej

Karta wysyłana jest klientom w specjalnym pudełku zawierającym kartę wraz z czytnikiem (sleeve device), który służy do zakodowania odcisku palca.

W momencie, kiedy dioda zabłyśnie na zielono, a następnie zgaśnie, należy zdjąć kciuk z czujnika. Cały proces zapamiętywania odcisku kciuka powinien zostać powtórzony co najmniej pięciokrotnie.

Po pięciokrotnym rozbłyśnięciu się zielonej diody wiemy, że rejestracja przebiegła prawidłowo.
W przypadku braku potwierdzenia poprawnego zapamiętania odcisku palca, konieczne będzie powtórzenie całego procesu. Pozyskany wzorzec biometryczny odcisku palca jest zapisywany tylko
i wyłącznie na karcie płatniczej a same dane nie są przechowywane w systemach banku, ani też przesyłane do terminala POS (ang. point of sale – punkt handlowy, który umożliwia dokonywanie transakcji bezgotówkowych) lub bankomatu podczas realizacji płatności.

Pierwsza transakcja kartą, po zakodowaniu wzorca biometrycznego, musi zostać przeprowadzona z kodem PIN, poprzez umieszczenie karty w terminalu POS lub bankomacie. Operacja ta spowoduje aktywację karty i uruchomi możliwości biometrycznego uwierzytelniania transakcji. Sama w sobie biometryczna EMV nigdy się nie rozładuje. Energię potrzebną do korzystania z niej za każdym razem pobiera z terminala POS i nie potrzebuje baterii.

Warto zauważyć, że w przypadku kradzieży karta będzie całkowicie bezużyteczna bez odcisku palca właściciela. Natomiast, gdy użycie odcisku palca przez posiadacza karty nie jest możliwe (np. przy wypłacie gotówki), nadal można użyć kodu PIN jako rozwiązania awaryjnego.

Sukces!

Innowacja ta została bardzo pozytywnie oceniona przez szerokie grono odbiorców. W konkursie Cashless Pay 2021 na najciekawsze rozwiązanie płatnicze, jakie pojawiło się na polskim rynku w 2021 roku, karta biometryczna Banku Pocztowego S.A. zajęła 1. miejsce w kategorii Najciekawsza Karta Płatnicza, a także 2. miejsce w kategorii Najciekawsze Rozwiązanie Płatnicze.

Która z płatności biometrycznych jest najlepsza?

Obserwując tempo rozwoju płatności biometrycznych na przestrzeni ostatnich kilku lat, nietrudno wyciągnąć wniosek, że są one najbardziej przyszłościową formą płatności na światowym rynku.

Technologia biometryczna jest bezpieczna zarówno dla zdrowia, jak i dla portfela. Skanowanie tęczówki oka nie ma negatywnego wpływu na narząd wzroku, a w przypadku zgubienia czy kradzieży karty zabezpieczonej biometrycznie płatność nie zostanie zrealizowana.

Warto również zauważyć, że już pod koniec 2020 r. na polskim rynku znajdowały się ponad 44 miliony kart płatniczych, a liczba ta nieustannie wzrasta. Oznacza to, że obecnie korzystamy z blisko 250 ton plastiku, który prędzej czy później zostanie wyrzucony. W przypadku korzystania z płatności biometrycznych nie musimy obawiać się o zatruwanie środowiska.

Która z nich jest najlepsza? Zapewne ta najbardziej bezproblemowa dla konsumenta. I chociaż płacić okiem może każda osoba, która ukończyła 18 rok życia, tak posiadaczami karty biometrycznej mogą być jedynie klienci instytucjonalni bądź przedsiębiorcy małych lub średnich firm.

Alicja Janiszewska

Zobacz inne wpisy

gry
Analiza rynku

Jedno z największych przejęć w historii branży gier

Zobacz więcej
analiza ilościowa
Gospodarka

Czy analiza Monte Carlo może uratować projekt?

Zobacz więcej
przewaga konkurencyjna - pion
Analiza konkurencji

Jak zdobyć przewagę konkurencyjną na przykładzie Zary

Zobacz więcej