17.07.2023

Smart House i Smart City – Jakich Innowacji Można Spodziewać się w Domu i w Mieście?

Kluczowe informacje:

 • Rola miast zarówno na płaszczyźnie społecznej, jak i ekonomicznej jest dzisiaj kluczowa, a w ciągu kolejnych lat będzie tylko wzrastać.
 • Miasta, zarówno w Polsce, jak i na świecie trapione są przez wiele problemów takich jak zmiany klimatyczne, deficyt mieszkań, starzejące się społeczeństwo lub niebezpieczeństwo na ulicy.
 • Rozwiązania takie jak inteligentne oświetlenie, lub inteligentne spryskiwacze przynoszą korzyści finansowe oraz środowiskowe.
 • Technologie smart city zwiększają mobilność i polepszają doświadczenia mieszkańców.
 • Smart House to nie tylko inteligentne oświetlenie, ale i inne technologie zastępujące klasyczne wyposażenie mieszkań.
 • Gwałtowny przyrost ilości inteligentnych rozwiązań w domach budzi obawy wśród sceptyków i starszych osób.
 • Technologie proptech i smart city będą coraz częstszym widokiem. Ich wykorzystywanie w strefach prywatnych sprawi jednak, że producenci tych rozwiązań będą szczegółowo obserwowani przez społeczeństwo.

Szczegóły poniżej!

Miasta obecnie są sercem światowej gospodarki i społeczeństwa. Jak podaje Bank Światowy, generują one ponad 80% globalnego PKB, a w kolejnych latach ich rola będzie się jedynie zwiększać w rezultacie wzrastającej migracji. Według szacunków ONZ do 2050 roku ponad 68% światowej populacji ma mieszkać w miastach, co jest wzrostem o 13 p.p. względem 2018 roku. W rozrastających się metropoliach szczególną rolę będą przyjmować mieszkania. Coraz częściej będą one spokojnym i własnym kątem w szybko zmieniającym się świecie.

Niestety miasta dzisiaj borykają się z wieloma problemami, których rozwiązaniem mogą być innowacje należące do kategorii smart house i smart city. Jakie wyzwania stoją dziś przed miastami? Jakie innowacje mogą im zaradzić? Jakie technologie pojawiają się w naszych domach oraz co czeka nas w kolejnych latach?

Wyzwania dla dzisiejszych miast

W dzisiejszym świecie niezależnie od lokalizacji miasta borykają się z wieloma podobnymi problemami. Do takowych zaliczyć można przykładowo sprawy środowiskowe oraz kwestie nierówności społecznych.

Miasta emitują do atmosfery olbrzymie ilości zanieczyszczeń oraz wytwarzają wiele hałasu znacznie wpływającego na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Zmiany klimatyczne zwiększają także ryzyko wystąpienia klęsk środowiskowych, na które narażone jest dzisiaj ponad 60% miast posiadających populację większą niż 300 tys. mieszkańców.

Innym problemem są nierówności społeczne, które dodatkowo wzrosły w rezultacie pandemii COVID-19. Jednym z największych oraz najczęstszych występujących dzisiaj społecznych problemów dla ludzi żyjących w mieście jest dostęp do przystępnie cenowych mieszkań, który mimo programów mieszkaniowych starających się zmienić ten stan rzeczy stale się pogarsza.

Bardziej lokalnymi problemami Polskich miast jest również starzejące się społeczeństwo oraz jego mobilność. Wiele elementów dzisiejszych metropolii nie jest przystosowana do potrzeb osób starszych. W przestrzeni publicznej brakuje dostępnych dla nich ułatwień w postaci niskich progów lub specjalnych ramp. Problemy pojawiają się także w blokach, gdzie osoby te nie będąc w stanie skorzystać ze schodów, stają się więźniami czwartego piętra”.

Kolejnym problemem jest niewystarczający rozwój mobilności miejskiej. Mieszkańcy domów podmiejskich mierzą się z wykluczeniem komunikacyjnym spowodowanym niewystarczającą częstotliwością przejazdu autobusów i pociągów lub ich całkowitym brakiem. Brakuje również odpowiedniej infrastruktury drogowej, w rezultacie czego polskie ulice należą do jednych z najniebezpieczniejszych w Europie.

Innowacje miejskie (Smart City)

Innowacje w funkcjonowaniu miasta pojawiają się na różnych płaszczyznach takich jak płaszczyzna środowiskowa, transportowa, lub społeczna, przez co nie da się ich wszystkich opisać. Wciąż warto jednak zwrócić uwagę na, chociaż część z nich. Podczas nocy równe oświetlenie całej ulicy, kiedy nikogo na niej nie ma jest nieefektywne energetycznie i finansowo.

Tego typu problem rozwiązywany jest przez inteligentne oświetlenie miejskie wyposażone w czujniki ruchu. Światła standardowo mają ustawioną słabszą moc, która zwiększana jest automatycznie, kiedy czujniki zarejestrują zbliżającą się osobę lub pojazd. Dzięki temu rozwiązaniu miasto jest w stanie nie tylko zmniejszyć zużycie prądu, ale i zaoszczędzić dodatkowe środki, które mogą być przeznaczone na ważniejsze sprawy. Podobne oszczędności pozwalają przynieść inteligentne spryskiwacze, które poprzez liczne czujniki w ziemi są w stanie wykryć, kiedy i w jakiej ilości rośliny potrzebują nawodnienia. Systemy tego typu wykorzystywane są między innymi w hiszpańskiej Barcelonie.

Rozwiązania smart city pozwalają także na rozwój mobilności miejskiej. Przykładowymi technologiami dążącymi do tego celu są inteligentne przystanki oraz inteligenta sygnalizacja świetlna. Te pierwsze zmieniając obraz przestrzeni miejskiej, wyposażone są między innymi w interaktywne ekrany, miejsca do ładowania urządzeń oraz punkty WiFi. Często w celu zwiększenia estetyki lokalnego krajobrazu umieszczane są na nich różne elementy zieleni. Inteligenta sygnalizacja miejska pozwala natomiast na zwiększenie płynności ruchu oraz zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Możliwe jest to poprzez automatyczne rejestrowanie w czasie rzeczywistym natężenia ruchu miejskiego oraz ustawianie świateł tak, aby, jak najbardziej ograniczyć potrzeby zatrzymywania się.

Umów się na darmową konsultację i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!  Akceptuję regulamin*


  Wyślij

  Innowacje domowe (Smart House)

  Prawdopodobnie pierwsze co przychodzi ludziom na myśl, słysząc zwrot „Smart House” to rozwiązania takie jak inteligentne oświetlenie lub regulacja temperatury. W krajach zachodnich ludzie mogliby także wspomnieć o asystencie domowym takim jak słynna Alexa od firmy Amazon. O ile technologie te faktycznie się do tego zaliczają, tak innowacje domowe mają zdecydowanie szerszy zakres rozwiązań dążących do poprawy jakości życia mieszkańców.

  Do takowych systemów zwiększających komfort i bezpieczeństwo gospodarstw domowych można zaliczyć między innymi inteligentne zamki oraz kosze na śmieci. Te pierwsze sterowane telefonem umożliwiają otwieranie drzwi, z dowolnego miejsca na świecie, pozwalając przykładowo na wpuszczenie kuriera do przedsionka lub członka rodziny do mieszkania. W niektórych przypadkach takowe zamki pozwalają na wykorzystanie telefonu jako klucza automatycznie odblokowującego drzwi, gdy zbliży się do nich osoba z urządzeniem. Inteligentne kosze natomiast mogą być wyposażone w takie funkcje jak samodzielne zamykanie worka. Innowacje w budynkach mieszkalnych nie ograniczają się wyłącznie do mieszkań i występują one także w częściach wspólnych. Jako przykład warto podać współdzielone skrytki pocztowe, w których kurier może zostawić list lub paczkę. Po włożeniu przesyłki lokator otrzymuje informacje przez SMS i może odebrać ją w dowolnym, wybranym przez siebie momencie.

  Obawy przed Smart House

  Smart House wśród społeczeństwa budzi zarówno entuzjazm, jak i obawy. Te drugie swoje źródło mają między innymi, w lęku o to, co się dzieje z pozyskanymi od lokatorów danymi. Wyposażenie nieruchomości w wiele technologii często wiąże się z zaproszeniem obcego podmiotu do swojego domu rodzinnego. W końcu to zewnętrzne firmy posiadają serwery, na których utrzymywane są o nas wszystkie informacje. Oznacza to, że użytkownicy nie mają całkowitej pewności co się z nimi tak właściwie dzieje. Wyposażanie gospodarstw domowych w nową technologię zwiększa także potencjalne straty w przypadku ataku hakerskiego.

  Częstsze wykorzystanie proptechu zwiększa także obawy osób starszych, które mogą nie być w stanie obsłużyć nowych domowych technologii. Świat odnotowuje obecnie szybki postęp technologiczny, za którym trudno nadążyć emerytom. Instalacja nowych rozwiązaniach w ich gospodarstwach domowych lub domach starości mogłaby zatem nie rozwiązać problemów osób starszych tylko je dodatkowo zwiększyć.

  Co czeka nas dalej?

  Nowe technologie w miastach oraz domach staje się coraz częstszym widokiem. Nie powinno być to zaskoczeniem z uwagi na wygodę, jaką one zapewniają oraz stopień, w jakim zwiększają jakość życia mieszkańców. Zarówno miasta, jak i poszczególne domostwa stają się bardziej efektywne, przynosząc oszczędności nie tylko na polu finansowym, ale i środowiskowym lub energetycznym. W dorosłość wchodzi także coraz więcej osób, które wychowywały się wraz z technologią i dla których jest to zjawisko całkowicie naturalne.

  Z drugiej strony jednak rosnąca rola technologii w życiu człowieka budzi obawy wśród niektórych, co przekłada się na powstawanie ruchów społecznych decydujących się na rezygnację z oferowanej przez niewygody. Wprowadzanie nowych rozwiązań do prywatnych przestrzeni będzie także budzić obawy wśród osób chcących dalej korzystać z ich dobrodziejstw. Można więc przypuszczać, że firmy dostarczające takie rozwiązania znajdą się na świeczniku i będą szczegółowo obserwowane przez społeczeństwo.

  Przyszłość smart house oraz smart city jest wysoce dynamiczna

  Za wieloma barierami kryje się stale rosnący lukratywny rynek. Przy odpowiednim wsparciu możliwe jest pełne wykorzystanie pojawiających się szans oraz poprawienie sytuacji Twojego biznesu.

  Dodatkowo, zespół ConQuest Consulting przygotuje odpowiednią strategię pozwalającą na odpowiednie wykorzystanie potencjału rynkowego.

  Patryk Kocewiak

  Zobacz inne wpisy

  Psychologia produktu
  Marketing

  Psychologia produktu — co warto wiedzieć przed komercjalizacją nowego produktu?

  Zobacz więcej
  ZR
  Zarządzanie przedsiębiorstwem

  Strategie Zrównoważonego Rozwoju jako element budowania marki firmy

  Zobacz więcej
  partner
  Marketing

  Alians strategiczny szansą na rozwój przedsiębiorstwa

  Zobacz więcej