• Pon-Pt : 9:00 - 18:00

Badania konsumenckie – Poznaj swój rynek


Badania konsumenckie – Poznaj swój rynek

Rynkowa walka o konsumenta nasila się z każdym kolejnym rokiem, a konkurenci szukają coraz nowszych i skuteczniejszych sposobów na zdobycie klienta. Wraz z tak dynamicznym rozwojem konkurencji rośnie potrzeba innowacyjnych usług pozwalających na budowanie długotrwałych relacji z odbiorcami. Ty też to odczuwasz?

Mimo że na rynku istnieje wiele narzędzi CRM, takich jak Salesforce czy Hubspot, ułatwiających pielęgnowanie kontaktów biznesowych, od wielu lat niezawodne w kwestii zbierania informacji zwrotnych z rynku są badania konsumenckie. Pozwalają one na zbliżenie się do klienta oraz nawiązanie z nim dialogu w poszukiwaniu problemów jakich doświadcza podczas korzystania z oferowanych przez nas usług. Dzięki temu możemy lepiej dostosować ofertę do jego wymagań, a co najważniejsze – przekonać go o istotności jego opinii w procesie kreowania produktu.

W jaki sposób nawiązać dialog z klientem?

Jednym z najbardziej sprawdzonych i uznanych sposobów są badania konsumenckie, które na przestrzeni ostatnich lat ewoluowały, stając się kompletnym narzędziem służącym m.in. do analizy zachowań klientów oraz ich odczuć na temat wykorzystywanych produktów. Dzięki rozmowie telefonicznej czy przeprowadzeniu badania fokusowego pozyskujemy informacje wprost od naszej grupy docelowej, co pozwala na dokładniejsze określenie doświadczeń związanych z użytkowaniem oferowanych przez przedsiębiorstwo usług. Proces ten bywa na tyle czasochłonny, iż warto skorzystać z usług firm, których specjalizacją są badania konsumenckie – oprócz zaoszczędzonego czasu możemy również liczyć na większą skuteczność przeprowadzonych działań.

Badania konsumenckie ≠ call center

Obecnie w ofercie większości firm świadczących usługi z zakresu badań konsumenckich możemy znaleźć badania satysfakcji klienta, tajemniczego klienta czy badania omnibusowe. Ponadto coraz częściej zbieranie danych u pierwotnych źródeł jest tylko pierwszym ogniwem w łańcuchu porozumienia pomiędzy przedsiębiorstwem, a konsumentem, gdyż kolejnym jego etapem jest dogłębna analiza pozyskanych informacji, a także spisanie czytelnego i przejrzystego raportu, który staje się kompleksowym obrazem postrzegania naszych usług przez odbiorców.

Firmy badawcze korzystają z nowoczesnych źródeł informacji o swoich klientach, takich jak narzędzia CRM, zbierając i selekcjonując dane dotyczące konsumentów, dzięki czemu możliwe jest dokładniejsze określenie grupy konsumentów na których skierowane są nasze badania konsumenckie. Prowadzi to do uzyskania precyzyjnych wyników, a co za tym idzie – znacznie lepszej jakości pozyskiwanych informacji. W ten sposób poprzez odpowiednią selekcję docelowych odbiorców naszego badania jesteśmy w stanie zniwelować liczbę nieefektywnych wywiadów i zaoszczędzić sporo czasu.

Dowiedz się więcej

Badania konsumenckie są nieodłącznym elementem wprowadzania na rynek nowego produktu, weryfikacji obecnej strategii marketingowej czy mierzenia satysfakcji klienta z oferowanych usług. Chociaż obecne są one pośród narzędzi marketerów od dłuższego czasu, to na przestrzeni ostatnich lat ich forma uległa przeobrażeniu i współcześnie zakres ich wykorzystania znacząco się zmienił. Przede wszystkim służą one do budowania relacji z klientem, a dostępne na rynku oferty badań konsumenckich są coraz bardziej elastyczne i zdecydowanie łatwiej je dostosować do szybko zmieniających się wymagań naszych odbiorców. Jeżeli zastanawiasz się w jaki sposób nawiązać dialog z klientem, odpowiedź jest prosta – wykorzystaj badania konsumenckie!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj naszą ofertę dotyczącą badań konsumenckich.

 

Sebastian Brzeszczak

Komentarze (1)

Karolina Kłosowska

2017-05-26 16:11:17

Ważny głos w kwestii budowania i utrzymywania relacji z klientami, które coraz częściej mogą stanowić istotną przewagę konkurencyjną. Sądzę, że może skłonić wielu przedsiębiorców do zwrócenia uwagi na ten problem i skorzystania z usług profesjonalistów, dzięki czemu badanie konsumentów będzie dokładne i szczegółowe, a przez to przyniesie trafne wnioski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

bxbx