19.12.2024

G w ESG – zarządzanie korporacyjne a zrównoważony rozwój

Kluczowe informacje:

  • Skrót ESG odnosi się do czynników środowiskowych, społecznej odpowiedzialności firmy i ładu korporacyjnego, którego celem jest zapewnienie, że firma jest zarządzana w sposób odpowiedzialny, przejrzysty i zgodny z interesami wszystkich interesariuszy,
  • Przepisy dotyczące raportowania ESG wchodzą w życie już w tym roku. Choć na razie dotyczą one dużych jednostek interesu publicznego (np. banków), to małe i średnie przedsiębiorstwa będą zobowiązane do raportowania danych ESG już w 2027 roku,
  • Zagadnienia ładu korporacyjnego obejmują kwestię kwalifikacji, roli i kadencji zarządu, a także różnorodności, etycznych zachowań, komunikacji z interesariuszami i transparentnymi płacami,
  • Uwzględnienie strategii ESG może dobrze wpłynąć na relacje inwestorskie, budowanie marki oraz lepsze warunki miejsca pracy, co w efekcie przekłada się na lepsze wyniki finansowe,
  • Nawet jeżeli Twoja firma nie jest jeszcze objęta obowiązkiem raportowania danych ESG, warto wprowadzić je wraz z elementami zasad ładu korporacyjnego. Pozwoli to na uzyskanie przewagi konkurencyjnej.

Szczegóły poniżej!

Już w tym roku duże spółki objęte NFRD (The Non-Financial Reporting Directive), będą objęte obowiązkiem raportowania ESG, a z roku na rok będzie on obejmował coraz więcej firm. Raporty ESG nie tylko opisują społeczną odpowiedzialność firm i wpływ na środowisko, ale także działania dotyczące ładu korporacyjnego, czyli “G” w ESG.

Chciałbyś przygotować się do nadchodzących zmian i dowiedzieć się więcej na temat zasad ładu korporacyjnego? A może chcesz zadbać o relacje ze wszystkimi interesariuszami lub wypracować przewagę swojej firmy już teraz? Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz w naszym artykule.

Co to jest ESG?

Skrót ESG wywodzi się z angielskiego Environmental, Social, Governance i odnosi się do działania firmy na rzecz środowiska, odpowiedzialności społecznej i ładu korporacyjnego. Są to standardy, które mają na celu mierzenie wpływu firmy na wspomniane czynniki i podkreślenie znaczenia uwzględnienia w raportach nie tylko wyników finansowych.

G jak zarządzanie korporacyjne

G jak Governance, czyli właśnie zarządzanie korporacyjne lub ład korporacyjny to system kontroli i procedur, którego celem jest prawidłowe i przejrzyste zarządzanie przedsiębiorstwem. Ład korporacyjny określa strukturę zarządzania, prawa akcjonariuszy i standardy etyczne, co stanowi podstawę działania firmy, czyniąc go kluczowym elementem napędzającym wszelkie inicjatywy ESG.

Zarządzanie korporacyjne jest podstawą budowania relacji z pracownikami, inwestorami, czy też zarządem. Utrzymywanie przejrzystego systemu jest kluczowe w budowaniu więzi, a także może stanowić przewagę konkurencyjną, szczególnie dla dostawców. Firmy, które nie przestrzegają zasad ładu korporacyjnego, mogą zostać wykluczone z łańcuchów dostaw lub innych współprac z kontrahentami, którzy zwracają uwagę na kwestie zrównoważonego zarządzania i chcą przestrzegać wszelkich zasad ESG. Takie konsekwencje mogą mieć negatywny wpływ na wyniki finansowe, co bezpośrednio oddziałuje na ocenę kredytową i dostęp do kapitału.

Utrzymywanie wysokiej jakości ładu korporacyjnego pozwala na polepszenie reputacji firmy, lepsze zarządzanie ryzykiem, zwiększoną efektywność, a nawet zbudowanie relacji ze specjalną grupą klientów, a także zbudowanie marki. O jakości ładu korporacyjnego świadczą czynniki takie jak profesjonalna kadra zarządzająca, struktura rady nadzorczej i zarządu oraz dobrze zorganizowane systemy i procesy zarządzania.

Co powinno zawierać sprawozdanie z Ładu Korporacyjnego?

Przepisy określają szereg informacji, które firma powinna ujawniać. Zgodnie z przepisami i standardami UE sprawozdanie z ładu korporacyjnego obejmuje:

  • Informacje dotyczące zarządu takie jak: doświadczenie, kwalifikacje, role (z podziałem na wykonawcze i niewykonawcze), kompetencje i długość kadencji,
  • Polityka wynagrodzeń zarządu,
  • Odsetek niezależnych członków zarządu i rady nadzorczej,
  • Odsetek kobiet w zarządzie i radzie nadzorczej,
  • Informacje na temat praktyk zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej,
  • Opis zaangażowania i prawa akcjonariuszy, również mniejszościowych

Ponadto, poza obowiązującymi przepisami i regulacjami, spółki notowane na GPW są zobowiązane do przestrzegania „Dobrych Praktyk Spółek na GPW 2021„. Jest to zbiór zasad, które mają na celu wspieranie efektywnego zarządzania, poszanowania praw akcjonariuszy oraz przejrzystego komunikowania się z rynkiem. Zgodnie z zasadą “przestrzegaj lub wyjaśnij” firmy muszą zastosować się do przepisów odnoszących się do: polityki informacyjnej i komunikacji z inwestorami, zarządu i rady nadzorczej, systemów i funkcji wewnętrznych, walnego zgromadzenia i relacji z akcjonariuszami, konfliktu i transakcji z podmiotami powiązanymi oraz do wynagrodzeń.

Uwzględniając powyższe elementy, spółki mogą zapewnić interesariuszom jasny przegląd tego, w jaki sposób zasady ładu korporacyjnego są zintegrowane z ich strategią, wzmacniając zaufanie wśród inwestorów, klientów i innych interesariuszy.

Najlepsze praktyki zarządzania korporacyjnego?

Pojęcie ładu korporacyjnego może na początku wydawać się niezrozumiałe, z tego względu przygotowaliśmy kilka praktyk, które pomogą w stosowaniu zasad ładu korporacyjnego zgodnie z aktualnymi rekomendacjami.

  • Regularne informowanie o działaniach firmy, a także jasne określenie ról i obowiązków zarządu i pracowników

Pierwszym elementem, który warto wprowadzić, jest przejrzystość działalności firmy i jasne określenie odpowiedzialności poszczególnych ról. Firmy powinny regularnie informować interesariuszy o swoich działaniach, trudnościach, ryzykach czy wynikach finansowych. Publikacja raportów opisujących czynniki ESG pozwala na budowanie zaufania. Warto również dodać, że wszelkie procedury sprawozdawcze i zasady powinny być transparentne, żeby jak najbardziej ułatwić ich czytelność. W ramach struktury organizacyjnej role i obowiązki powinny być jasno określone, co zapewni, że decyzje będą podejmowane w sposób świadomy.

  • Implementacja zarządzania ESG w proces zarządzania ryzykiem

Kolejną dobrą praktyką jest implementacja zarządzania ESG w proces zarządzania ryzykiem. Obejmuje to m.in. ryzyka związane ze zmianami klimatycznymi, brakiem w zasobach naturalnych. Dzięki temu firmy mogą lepiej przygotować się na ewentualne wyzwania i zminimalizować negatywne skutki.

  • Odpowiedzialne zarządzanie łańcuchami dostaw

Innym standardem dotyczącym ładu jest odpowiedzialne zarządzanie łańcuchami dostaw. Firmy nie tylko powinny zwracać uwagę na czynniki ESG, ale również wybierać dostawców, którzy również je przestrzegają. Wprowadzenie polityki oceny i monitorowania dostawców jest niezbędne, żeby zminimalizować ryzyko związane z dostawcami stosującymi nieetyczne praktyki, co może doprowadzić do problemów wizerunkowych i negatywnie wpłynąć na ocenę dotyczącą zrównoważonego rozwoju.

  • Wprowadzenie różnorodności płciowej i etnicznej w zarządzie

Następnym wskaźnikiem dotyczącym ładu korporacyjnego jest różnorodność w zarządzie, mierzona odsetkiem udziału kobiet i mniejszości. Zróżnicowany zarząd może przynosić różne perspektywy, co sprzyja lepszemu podejmowaniu decyzji i innowacyjności.

  • Wdrożenie transparentnej polityki wynagrodzeń

Polityka wynagrodzeń również ma znaczenie w kontekście zarządzania aspektami ESG. Wynagrodzenia kadry zarządzającej powinny być ujawnione i powiązane z wynikami pracy lub postępami we wprowadzaniu i zarządzaniu aspektami ESG, taka transparentność polepszy warunki pracy i jest dobrym czynnikiem motywującym.

  • Nadanie praw i ochrona akcjonariuszy mniejszościowych

Na ocenę zasad ładu wpływa również ochrona akcjonariuszy mniejszościowych. Firmy powinny zapewnić mechanizmy, które umożliwią tym akcjonariuszom udział w podejmowaniu kluczowych decyzji. Zapewnienie równego prawa głosu wspiera transparentność i demokratyczne zarządzanie.

  • Stworzenie kodeksu etyki zachowań i przeprowadzanie regularnych szkoleń na ich temat

W celu ułatwienia wprowadzenia ładu korporacyjnego i pozwolenia na szybsze zrozumienie i przyswojenie go przez pracowników dobrą praktyką jest posiadanie kodeksu etyki zachowań, a także regularne przeprowadzanie szkoleń. Pozwoli to na budowanie i wzmacnianie kultury organizacyjnej opartej na uczciwości.

Korzyści z wdrożenia sprawozdania ESG

Raportowanie danych ESG i podjęcie opisanych przez nas wcześniej działań niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim ma duży wpływ na zaufanie interesariuszy. Na podstawie indeksów ESG, chociażby w Stanach Zjednoczonych, można zauważyć ich ciągły wzrost. Oznacza to, że spółki spełniające te kryteria cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów, a oni sami faktycznie zwracają na nie uwagę.

Jednak sprawozdania ESG nie tylko mogą polepszyć relacje inwestorskie, ale także budować więź z klientami, społecznościami lokalnymi, a także z pracownikami, którzy docenią pracę w transparentnym i uczciwym środowisku. Z kolei stworzenie kultury organizacyjnej wokół działań ESG może wzbudzić wśród zatrudnionych pewne poczucie przynależności. Firmy, które dbają o swoich pracowników i promują wartości związane z różnorodnością, równością i inkluzywnością, mają niższą rotację pracowników i wyższe poziomy satysfakcji z pracy. Niezaprzeczalnym faktem jest również to, że młodzi ludzie coraz bardziej zwracają uwagę na kwestie odpowiedzialności społecznej. Firmy, które przestrzegają tych zasad, są bardziej atrakcyjne dla młodych talentów i mogą zachęcić perspektywistyczne osoby ze świetnymi kwalifikacjami, co oczywiście wpływa na wydajność i innowacyjność przedsiębiorstwa.

Kolejną zaletą przeprowadzania tego typu raportów jest optymalizacja kosztowa. Dzięki nim przedsiębiorstwa mogą lepiej monitorować zużycie zasobów i analizować je pod kątem marnowania ich. Redukcja zużycia wody, materiałów czy energii w dużej skali prowadzi do znacznych oszczędności. Wgląd na tego rodzaju dane może również pomóc w projektowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym. W obliczu coraz droższych certyfikatów emisji CO2 i coraz trudniejszej dostępności surowców takie działania nie tylko wpływają pozytywnie na wyniki firmy, ale również służą społeczeństwu i całemu światu.

Raporty niefinansowe pomagają również w efektywnym zarządzaniu ryzykami związanymi z ESG, takimi jak zmiany klimatyczne czy kwestie społeczne. Monitorowanie swoich działań, a przy tym badanie dostawców pozwala upewnić się, że firma przestrzega wszelkich praw i norm, a także może uchronić przedsiębiorstwo przed stratami reputacyjnymi.

Dla zarządu raportowanie danych ESG również nie jest bez znaczenia. Takie analizy są narzędziem kontroli spełniania wymagań ESG, dzięki któremu nie tylko można przeanalizować firmę pod tym względem, ale także uniknąć kar za naruszanie przepisów. Ponadto mogą pomóc w określaniu nowego planu strategicznego, który uwzględni elementy strategii ESG.

Biorąc pod uwagę powyższe korzyści, można wyciągnąć wniosek, że dobre praktyki związane z zarządzaniem ESG mogą stać się źródłem przewagi konkurencyjnej. Firmy przestrzegające tych standardów są postrzegane jako innowacyjne. Ponadto świadomość konsumencka stale rośnie i niektóre grupy klientów mogą preferować firmy, stosujące się do nowych oczekiwań.

Zarządzanie korporacyjne źródłem przewagi konkurencyjnej

W dzisiejszym świecie zarządzanie korporacyjne odgrywa kluczową rolę w adaptacji firm do nowych wyzwań i oczekiwań, jest podstawą przeprowadzania wszelkich zmian związanych ze zrównoważonym rozwojem. Wzrost znaczenia ESG wskazuje na to, że przyszłość należy do przedsiębiorstw, które zaadaptują się do nowych regulacji i zadbają o zrównoważony rozwój. Niezależnie od tego, czy Twoja firma już teraz zostanie objęta obowiązkiem raportowania ESG, wprowadzenie zasad ładu korporacyjnego jest zawsze korzystne. Taka zmiana będzie miała nie tylko wpływ na relacje inwestorskie, ale także na atmosferę w miejscu pracy oraz wpłynie na wyższą motywację pracowników. Ponadto Twoja firma będzie postrzegana jako innowacyjna i gotowa na to, co przyniesie przyszłość.

Jeżeli chciałbyś uzyskać przewagę konkurencyjną już teraz i dowiedzieć się co możesz jeszcze zmienić w kierunku zarządzania ESG, skontaktuj się z nami!

Artur Partyński

Zobacz inne wpisy

Strategie cenowe
Finanse

Strategie cenowe, czyli jak zmaksymalizować zyski

Zobacz więcej
obrazek wyróżniający
Zarządzanie przedsiębiorstwem

Struktura organizacyjna jako klucz do efektywności i sukcesu firmy

Zobacz więcej
bariery wejścia
Analiza rynku

Czym tak naprawdę są bariery wejścia?

Zobacz więcej

Zobacz inne wpisy

Strategie cenowe
Finanse

Strategie cenowe, czyli jak zmaksymalizować zyski

Zobacz więcej
obrazek wyróżniający
Zarządzanie przedsiębiorstwem

Struktura organizacyjna jako klucz do efektywności i sukcesu firmy

Zobacz więcej
bariery wejścia
Analiza rynku

Czym tak naprawdę są bariery wejścia?

Zobacz więcej