25.07.2023

Jakie wyzwania czekają branżę nieruchomości?

Kluczowe informacje:

 • Nadzieją dla sektora nieruchomości w Polsce w 2023 roku jest wprowadzenie programu rządowego „Pierwsze mieszkanie”, który ma na celu odbudowę popytu poprzez udzielanie kredytów hipotecznych na korzystnych warunkach z dopłatą od państwa.
 • Ceny materiałów budowlanych wzrosły znacząco, co stanowi wyzwanie zarówno dla firm deweloperskich, jak i dla osób prywatnych budujących domy.
 • Niedostępność gruntów w atrakcyjnych lokalizacjach i rosnące ceny mają wpływ na rynek nieruchomości, zmuszając inwestorów do poszukiwania tańszych terenów na obrzeżach, co może prowadzić do obniżenia marż deweloperów.
 • Wzrost cen prac wykończeniowych na rynku nieruchomości wynika głównie z zwiększonego popytu, presji deweloperów, inflacji i zmian na rynku pracy.

Szczegóły poniżej!

Coraz więcej gospodarstw domowych, a także firm deweloperskich planujących budowę jest zmuszonych odłożyć tą decyzję w czasie. Jak wiadomo rok 2022 nie był łatwy, rosnąca inflacja i wzrost kosztów życia zmusiły większość społeczeństwa do zaciskania pasa. Czy społeczeństwo czeka większy kryzys? Jakie będą największe wyzwania rynku nieruchomości w najbliższym czasie?

Inflacja i wzrost stóp procentowych a rynek mieszkaniowy

Inflacja i stopy procentowe, czyli czynniki, które nakreślały sytuację dotyczącą rynku nieruchomości w ostatnich latach nie zostały wyeliminowane. Czy zatem możemy spodziewać się zmian w obecnym roku?

W 2023 roku największym wyzwaniem dla sektora nieruchomości ponownie mogą okazać się stopy procentowe. Były one niezmiennie podwyższane przez wysoką inflację. Jednak od września 2022 roku utrzymują się na stałym, niezmienionym poziomie, kiedy to po decyzji NBP wzrosły do rekordowego poziomu 6,75%. Stopy procentowe wpływają bezpośrednio na kredyt hipoteczny, a ich podwyżki sprawiły, że wiele osób utraciło zdolność kredytową. Pod koniec 2022 roku banki udzieliły prawie 70% mniej kredytów niż w analogicznym okresie 2021 roku. W związku z tym ludzie byli zmuszeni do odłożenia w czasie zakupu wymarzonego mieszkania, a ceny nieruchomości przestały rosnąć.

Nadzieją dla deweloperów na polskim rynku nieruchomości jest nowy rządowy program „Pierwsze mieszkanie”, który ma zostać wprowadzony w lipcu bieżącego roku. Zainteresowani programem będą mogli uzyskać kredyt hipoteczny na korzystnych warunkach, z dopłatą od państwa, dzięki czemu kredytobiorca będzie płacił niskie raty. Pozwoli to na stopniowe odbudowywanie popytu na nieruchomości mieszkaniowe.

Jeżeli masz obawy co do rynku, na którym działasz lub na który planujesz wejść, sprawdź jak możemy Ci pomóc!  Akceptuję regulamin*


  Wyślij

  Podwyżka cen materiałów budowlanych

  Za jedno z głównych wyzwań rynku nieruchomości wskazuje się wzrost cen materiałów budowlanych. Jest to problem nie tylko dla firm deweloperskich, ale także dla osób prywatnych, które rozpoczęły budowę wymarzonego domu.

  Według danych dotyczących cen pod koniec 2022 roku były one stosunkowo stabilne, jednak w porównaniu z grudniem 2021 roku nadal były droższe i to o około 20%. A jak prezentowały się ceny materiałów budowlanych na początku 2023 roku? Otóż styczeń w 2023 roku okazał się, aż o 17% droższy względem tego samego okresu w roku poprzednim. Korzystając z analizy dotyczącej cen sprzedaży materiałów budowlanych oraz do domu i ogrodu Grupy PSB Handel S.A., wzrost przedstawia się następująco:

  • cement, wapno (+55%),
  • sucha zabudowa (+26%),
  • ściany, kominy (+21%),
  • płytki, łazienki, kuchnie (+20%),
  • izolacje wodochronne (+20%),
  • wykończenia (+19%),
  • ogród i hobby (+19%),
  • farby, lakiery (+19%),
  • chemia budowlana (+18%),
  • motoryzacja (+18%),
  • instalacje, ogrzewanie (+17%),
  • izolacje termiczne (+16%),
  • stolarka (+15%),
  • narzędzia (+14%),
  • wyposażenie, AGD (+13%),
  • dachy, rynny (+12%),
  • dekoracje (+11%),
  • otoczenie domu (+11%)
  • oświetlenie, elektryka (+10%).

  Staniały za to płyty OSB i drewno o około 6%. Natomiast na przestrzeni miesiąca, od grudnia 2022 roku do stycznia 2023 roku materiały budowlane zdążyły już wzrosnąć o 1%. Według prognoz wzrost cen materiałów budowlanych w 2023 roku wyniesie od 4 do 8%. Dynamika będzie niższa niż w poprzednich latach, ale wciąż może okazać się wyzwaniem.

  Dostępność gruntów pod inwestycje

  Od lat rynek nieruchomości mierzy się z ograniczoną dostępnością działek budowlanych. Popyt bezwzględnie przewyższa podaż. Z badań rynku wynika, że atrakcyjność gruntów znacznie spada, a te w najkorzystniejszych lokalizacjach są coraz droższe. Inwestorzy głównie interesują się terenami w największych miastach, na których jak najszybciej można rozpocząć budowę.

  Wyższe koszty gruntów przełożą się na wzrost cen sprzedaży mieszkań, dlatego część deweloperów będzie zmuszona do obniżenia marży, aby w dalszym ciągu utrzymać zainteresowanie kupujących.

  Trudności ze znalezieniem dobrze zlokalizowanych działek stanowią wyzwanie rynku nieruchomości. Wymuszają na inwestorach presję do szukania gruntów o niższej jakości, np. w mniejszych miejscowościach lub terenów z zabudowaniami do wyburzenia lub rewitalizacji. Dlatego analiza rynku pozwala zauważyć nowe możliwości w zakresie nieruchomości. Mianowicie, w związku z niskim odsetkiem zdolności kredytowych potencjalni klienci rozglądają się za korzystniejszymi cenami. To właśnie tańsze tereny zlokalizowane na obrzeżach umożliwiają realizację inwestycji po kosztach.

  Rosnące koszty prac wykończeniowych

  W ostatnich latach rynek nieruchomości znacznie się rozwijał, dlatego wzrostu cen prac wykończeniowych należy szukać w zwiększonym popycie, a także w wyniku nacisków ze strony deweloperów, którym zależy na oddaniu inwestycji w terminie. Nie wolno też zapominać o inflacji. Przekłada się ona na wzrost kosztów energii, paliw, materiałów budowlanych i stóp procentowych. Dodatkowo utrudnia ona planowanie budżetu, dlatego firmy wykończeniowe muszą do tego podchodzić bardzo ostrożnie, aby nie narazić się na straty.

  Wyższe opłaty dla podwykonawców wiążą się również ze zmianami na rynku pracy. W 2023 roku wzrosła składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowne oraz minimalna kwota wynagrodzenia – aż dwukrotnie. Pracownicy także sami oczekują jeszcze wyższych wynagrodzeń, aby zniwelować negatywne skutki wzrostu kosztów życia.

  Rynek nieruchomości w Polsce pomimo wysokich cen zaczyna się stabilizować

  Inwestorzy starają się pokonywać napotkane bariery szukając nowych rozwiązań, aby sprostać wymaganiom. Społeczeństwo przyzwyczaja się do panujących warunków.

  Jeżeli masz obawy co do rynku, na którym działasz lub na który planujesz wejść i chciałbyś przeprowadzić analizę rynku dla swojego biznesu, ale nie wiesz jak się za to zabrać – skontaktuj się z nami! Podczas darmowej konsultacji, wspólnie ustalimy, jak możemy Ci pomóc!

  Agata Polaczek

  Zobacz inne wpisy

  analiza ekonomiczno-finansowa
  Makrootoczenie

  Analiza ekonomiczno-finansowa w 5 krokach

  Zobacz więcej
  Lead Magnet
  Marketing

  Lead magnet – czym jest i dlaczego go potrzebujesz?

  Zobacz więcej
  Gdzie szukać środków na dofinansowanie?
  Gospodarka

  Gdzie szukać środków na dofinansowanie?

  Zobacz więcej