19.01.2023

Wdrażanie innowacji w przedsiębiorstwie. Jak dobrze inwestować w firmie?

Aby Twoja firma wzbudzała zainteresowanie wśród klientów i przynosiła zyski, musi wyróżniać się jakimś aspektem na tle swoich konkurentów.

Wydaje Ci się, że wpadłeś na pomysł, który pozwoli jej to osiągnąć? Musisz liczyć się z tym, że sama oryginalność nie wystarczy – aby wdrożenie innowacji zakończyło się sukcesem, kluczowe jest odpowiednie przeanalizowanie rynku i potrzeb konsumentów.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas tego procesu? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Czym jest innowacyjność?

Innowacyjność to wdrażanie nowych, oryginalnych rozwiązań. Warto zdawać sobie sprawę, że innowacja to nie zawsze wynalazek rzędu nowego modelu biznesowego czy absolutnie unikalnego produktu. Czasem jest to po prostu udoskonalenie istniejących rozwiązań, które dają Ci przewagę nad konkurencją i budują uznanie wśród klientów.

Jednym z przykładów innowacji, z którym wciąż mamy do czynienia na szeroką skalę, jest digitalizacja przeróżnych obszarów biznesu i naszego codziennego życia. Innowacyjność może dotyczyć również takich aspektów jak kultura organizacyjna, działania badawczo-rozwojowe, komunikacja, marketing czy różnego rodzaju projekty społeczne (CSR).

Innowacje w firmie – jak opracować coś innowacyjnego?

Twoja firma musi się zmieniać, żeby się rozwijać. Ten rozwój może być rozumiany jako udostępnianie nowych produktów i usług, doskonalenie lub zmienianie modelu biznesowego, optymalizacja wszelkich procesów czy zmiany komunikacji. To wszystko innowacje, do których warto się odpowiednio przygotować.

Cel innowacji i zmian rozwojowych

Potrzeba wdrażania innowacji jest obecna na każdym etapie prowadzenia biznesu. Żyjemy bowiem w świecie dynamicznych zmian – dotyczących zarówno uwarunkowań rynkowych, jak i wymagań klientów.

Zanim przejdziesz do jakichkolwiek działań, określ ich cel. Dostosuj go do potrzeb swojej firmy, jej klientów i rynku, na którym działa.

Miej na uwadze, że wdrażanie innowacji powinno zawsze skutkować poprawą efektywności działań Twojej organizacji, a co za tym idzie – wzrostem zysków.

Jak zacząć zmiany i innowacje w firmie?

Pierwszym krokiem jest określenie celu wdrażania innowacji, o czym pisaliśmy powyżej. Umożliwi to ocenę potencjału danej innowacji, a następnie zmierzenie efektywności podjętych działań.

Musisz także zadbać o następujące aspekty:

 • wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za innowacje w organizacji,
 • przeprowadzenie niezbędnych badań rynkowych,
 • określenie budżetu, który pochłonie dana innowacja,
 • pozyskanie finansowania (jeżeli zachodzi taka potrzeba),
 • wybór modelu zarządzania innowacjami,
 • zaplanowanie harmonogramu wdrażania innowacji,
 • dopracowanie komunikacji wewnętrznej na potrzeby procesu wdrażania innowacji.

Co utrudnia wdrażanie innowacji?

Wdrożeniu innowacji zawsze powinna towarzyszyć dogłębna analiza wszystkich za i przeciw. Istnieje kilka potencjalnych przeszkód we wdrażaniu innowacji. Oto te, które występują najczęściej.

 • Brak funduszy. Finanse są kluczowe w innowacjach – możesz je jednak pozyskać także dzięki źródłom zewnętrznym, czyli np. inwestorom.
 • Brak zasobów ludzkich. Znalezienie utalentowanych liderów zmian i pracowników to klucz do wprowadzania efektywnych innowacji.
 • Opór wobec zmian ze strony osób, na które innowacja będzie miała wpływ. Nie wszyscy lubią zmiany – można ich jednak na nie odpowiednio przygotować.
 • Brak jasnych celów. Może to utrudnić określenie, w jaki sposób wdrożyć innowacje, a więc jak nią zarządzać. Trudno będzie także określić jej efekty.
 • Brak zrozumienia koncepcji innowacji. W praktyce może to nawet uczynić ją niemożliwą do zrealizowania.

Jak dobrze inwestować w innowacje?

W wielu przypadkach innowacyjne firmy lub takie, które wprowadzają nawet niewielkie innowacje, korzystają ze wsparcia zewnętrznych inwestorów. Zastanawiasz się, czy jest to dobra opcja na pomnożenie Twoich zysków?

Oczywiście każda inwestycja jest związana z ryzykiem jednak dzięki wprowadzaniu innowacji twój biznes może się rozwijać. Dlatego przygotowując się do takiej decyzji zadbaj o:

 • wsparcie ekspertów, którzy dokonają odpowiednich ocen i analiz,
 • znalezienie perspektywicznych branż i firm,
 • korzystanie ze wsparcia nowych technologii ułatwiających inwestowanie,
 • dywersyfikację kapitału – nie inwestuj wszystkich funduszy w jeden projekt.

Dlaczego warto skonsultować pomysł na innowację z ConQuest Consulting?

Innowacje napędzają Twój biznes. Jednak jeśli zainwestujesz źle, możesz sporo stracić – i to nie tylko pod kątem finansowym. Możesz jednak także znacząco zwiększyć swoją pewność co do danej innowacji – korzystając ze wsparcia i doświadczenia firmy konsultingowej.

Eksperci ConQuest Consulting dokonają dla Ciebie analizy innowacyjności danego rozwiązania. Przeanalizujemy Twoją konkurencję oraz potrzeby potencjalnych klientów, co pozwoli Ci zweryfikować, czy dany produkt odniesie sukces. Dostarczymy także zweryfikowane informacje na temat jego opłacalności i możliwości finansowania.

Umów się na darmową konsultację i podejmuj przemyślane decyzje!

Zobacz inne wpisy

Gospodarka

Potencjał niewykorzystanych informacji – analiza danych w firmie

Zobacz więcej
Płatności biometryczne – Innowacje w bankowości
Gospodarka

Płatności biometryczne – Innowacje w bankowości

Zobacz więcej
analiza ilościowa
Gospodarka

Czy analiza ilościowa metodą Monte Carlo może uratować projekt?

Zobacz więcej